Co robi psycholog?
Do zadań psychologa w przedszkolu należą w szczególności:
1. Działania diagnostyczne: rozpoznanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci. Znajdywanie mocnych stron dziecka, jego zainteresowania oraz uzdolnienia, ale także znaleźć przyczyny niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu, które zakłócają jego uczestnictwo w życiu przedszkola.
2. Diagnozowanie sytuacji wychowawczych w placówce, po to by rozwiązać istniejące problemy wychowawcze, które utrudniają aktywne i pełne uczestnictwo dziecka w życiu przedszkola. Przykład: Dziewczynka (4 lata) często sprzeciwia się poleceniom nauczyciela, przez co w ramach kary odsuwana jest od codziennych aktywności i nie korzysta z wielu zajęć i zabaw.
3. Udzielanie dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb. Rozmowa z rodzicem na temat funkcjonowania dziewczynki w domu w kontekście przestrzegania zasad i konsekwencji w wychowaniu, zaproponowanie wychowawcy sposobów motywowania dziecka, zasad konsekwentnego postępowania.
4. Działania z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci. Podczas zajęć grupowych podejmowane są przykładowo tematy form aktywnego spędzania wolnego czasu, asertywności, rozwijane jest pozytywne myślenie na temat własnej osoby.
5. Minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku przedszkolnym. Organizacja indywidualnych zajęć dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, uczenie dzieci akceptowanych społecznie form postępowania, reguł życia społecznego, kierowanie rodziców do specjalistycznych placówek, poradni.
6. Inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych. Organizacja spotkań w sytuacji konfliktu między rodzicem a nauczycielem. Interwencje psychologiczne w sytuacjach kryzysowych u dzieci, np. opanowywanie histerii u dziecka, wyciszanie złości u dziecka.
7. Pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień dzieci. Wskazanie rodzicom propozycji dodatkowych zajęć poza placówką dla dziecka wykazującego uzdolnienia matematyczne.
8. Wspieranie nauczycieli i specjalistów w rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci oraz udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Rozmowy z rodzicami dzieci, które potrzebują diagnozy w poradni psychologiczno-pedagogicznej, współorganizacja zajęć indywidualnych i grupowych w porozumieniu z nauczycielem i w oparciu o jego spostrzeżenia. Rozmowy wspierające rodziców w przypadku pojawienia się trudności wychowawczych.
Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne
Na zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu są kwalifikowane dzieci, które mają trudności z funkcjonowaniem emocjonalno-społecznym. na przykład dzieci nadmiernie nieśmiałe, które mają trudności z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami, dzieci nadruchliwe nie przestrzegające zasad funkcjonujących w grupie, dzieci bardo wrażliwe, które nie radzą sobie z porażką.
Podczas zabawy, pracy i rozmów z wykorzystaniem różnych technik terapeutycznych takich jak na przykład drama, bajkoterapia, Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, metoda Reg-Self, Trening Umiejętności Społecznych TUS, terapia ruchem i tańcem dzieci uczą się:
-
rozpoznawać swoje emocje i nimi zarządzać,
-
wyznaczać i osiągać pozytywne cele,
-
okazywać troskę i zainteresowanie innym,
-
udzielać pomocy i prosić o pomoc,
-
budować i rozwijać pozytywne relacje z innymi,
-
nawiązywać przyjaźnie,
-
konstruktywnie i z szacunkiem dla drugiej osoby rozwiązywać konflikty i problemy,
-
skutecznie radzić sobie w trudnych sytuacjach.