Nuda jest dla rodziców czymś negatywnym, a u dziecka jest zupełnie inaczej. Nudzenie się daje dziecku możliwość zadecydowania o tym, co będzie robić. Sprawia, że podejmuje ono samodzielne działania, a to jest bardzo ważne w jego rozwoju.
Nuda bywa kreatywna.
Pobudza do działania, do szukania sposobów na spędzenie czasu. W czasie, gdy dziecko się nudzi, czyli według rodziców "nic nie robi", jego mózg pracuje na najwyższych obrotach. Wtedy może dojść do głosu dziecięca wyobraźnia, która potrafi być nieograniczona. Podczas takiej zabawy z nudą dziecko nie jeden raz może zadziwić swoją kreatywnością wymyślając nowe zabawy albo budując tajną kryjówkę z koca pod stołem.
Nuda to doskonałe źródło poznawania siebie.
Gdy dziecko ma szansę posłuchać własnych potrzeb, może znaleźć swoją pasję czy określić swoje zainteresowania. Często dziecko nudzące się jest bardzo sprawne fizycznie. Skacze na piłce, próbuje stać na rękach, wykonuje fikołki, czyli wykonuje, zdaniem dorosłych, wiele niepotrzebnych wygibasów. A ono właśnie w ten sposób się rozwija. Robi to, czego w szkole czy przedszkolu nie może. Ono nabywa podstawowych informacji o sobie samym, dla nas tak oczywistych, że aż nieprawdopodobne wydaje się nam, że trzeba ich się nauczyć. Zwiększa swoją samoświadomość swego ciała.
Nuda porządkuje świat dziecku.
Kiedy dziecko do znudzenia buduje z klocków ten sam garaż czy monotonnie odbija piłkę od ściany, to znaczy, że właśnie w ten sposób porządkuje świat. Powtarzalność pozwala na poukładanie sobie codziennych sytuacji i emocji.
Nuda to także sposób na odreagowanie całego dnia szkoły czy przedszkola.
Badania dowodzą, że dzieci nudzące się lepiej radzą sobie ze stresem, gdyż nie są stawiane w sytuacji ciągłego napięcia, biegania między jednymi zajęciami a drugimi. W przypadku dużej ilości bodźców dostarczanych dzieciom przez otaczający świat muszą one mieć chwilę na złapanie oddechu, na wyciszenie się i dostrzeżenie także siebie samego w tej gonitwie.
Oczywiście nie każda nuda jest dobra.
Kiedy dziecko jest apatyczne, senne i zmęczone i jego nudzenie się już nas niepokoi, to warto przyjrzeć się takiej nudzie. Nuda może być sposobem zwrócenia na siebie uwagi. Dziecko potrzebuje kontaktu ze swoimi rodzicami, którzy się nim zajmą, pobawią się.
Poniżej link do ciekawego artykułu o nudzie:
Comments